BIURO RACHUNKOWE XL KSIĘGOWOŚĆ KRAKÓW, PRĄDNIK BIAŁY
KOMPLEKSOWE USŁUGI KSIĘGOWE - PEŁNA KSIĘGOWOŚĆ, PAYROLL, OUTSOURCING

Wraz z 1 lipca 2016 roku wejdzie w życie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Przedsiębiorca będzie zobligowany do udostępnienia swojego rozliczenia w formie elektronicznej pod postacią Jednolitego Pliku Kontrolnego. JPK służy przesyłaniu informacji i przeprowadzeniu kontroli podatkowej, to zbiór danych zawierających szereg informacji o gospodarczych operacjach za określony okres w schemacie XML.

Taki system wymaga od przedsiębiorcy comiesięcznego przesyłania organom podatkowym danych z rejestrów VAT:

  • ewidencje przychodów
  • faktury
  • księgi rachunkowe
  • wyciągi bankowe
  • Księgi Przychodów i Rozchodów
  • dane magazynowe
  • ewidencje zakupu i sprzedaży VAT

Obowiązek dla dużych przedsiębiorstw

Nowa metoda kontroli ma charakter obligatoryjny dla dużych przedsiębiorstw od dnia 1 lipca 2016 roku. Mniejsze firmy mają dowolność w tym zakresie do czasu 1 lipca 2018 roku. Nowelizacja z lipca 2016 nałoży obowiązek prowadzenia ewidencji w formie elektronicznej (przy użyciu programów komputerowych) wyłącznie na większe przedsiębiorstwa - w rozumieniu ustawy z 2 lipca 2014 o swobodzie działalności gospodarczej. Firmy zatrudniające co najmniej 250 pracowników i  osiągające roczny obrót 50 milionów euro, zmuszone będą do przesyłanie danych organom skarbowym do 25. dnia każdego miesiąca. Przesyłanie danych będzie odbywać się za pomocą komunikatorów elektronicznych lub na nośnikach danych.

Nowe standardy e-kontroli

Zmiany mają na celu przyśpieszenie i ułatwienie całego procesu rozliczeniowego, zapewni nową jakość i szczegółowość informacji. Docelowo ma to na celu także obniżenie kosztów. To przede wszystkim ogromne ułatwienie dla urzędów, które dotąd  miewały trudności z odczytywaniem przesyłanej przez przedsiębiorców dokumentacji. Ujednoliconym format XML ma rozwiązać te problemy. JPK wspomoże także wykrywanie oszustw karuzelowych czy próby przenoszenia dochodów do tzw. rajów podatkowych.

Warto zaznaczyć, że generowanie danych w JPK nie wymusza dużych zmian w prowadzeniu ksiąg rachunkowych. Posiadanie aktualnej wersji oprogramowania daje możliwość wyeksportowania danych do pliku JPK.